Cestou necestou po jižní Tanzanii

Úvod Expedice Tanzania 2017
CESTOU NECESTOU PO JIŽNÍ TANZANII

Termín: 10.října - 27. října 2017


Tanzanie patří mezi 5 zemí s největší biodiverzitou na světě.

Kdo by neznal nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro nebo turisticky lákavé národní parky Serengeti či Ngorongoro, které se nacházejí na severu země, a kam směřuje drtivá většina návštěvníků.

 

NAPROTI TOMU DOSUD "NEOBJEVENÝ" JIH ZEMĚ JE JEDNÍM VELKÝM NEPOPSANÝM LISTEM PAPÍRU A V TURISTICKÝCH PRŮVODCÍCH O NĚM NAJDEME JEN VELMI KUSÉ INFORMACE. ZDEJŠÍ OBYVATELÉ JSOU DOSUD NEZKAŽENÍ TURISMEM.

 

Pojďte s námi „ochutnat“ pravou Afriku, kde lišky dávají dobrou noc, a kterou si zamilujete na celý život. O svou bezpečnost se bát nemusíte, Tanzanie je jednou z nejbezpečnějších v celé Africe.

 

DEN 1

Odlet z Prahy nebo Mnichova (Emirates, Qatar Airlines, Turkish, Swiss apod.) do Dar es Salaamu (s jedním přestupem). Cesta trvá dle návaznosti letů 14-20 hodin (čistý letový čas je cca 10 hodin).

 

DEN 2

Přílet Dar es Salaam (dle zvolených aerolinek to může být v noci, brzy ráno nebo večer), ubytování v turistickém penzionu nebo hotelu na pobřeží Indického oceánu ve čtvrti Kigamboni. Výměna peněz na místní měnu, případně krátká prohlídka centra města.

 

Kigamboni, Tanzania 2013, na pláži při východu slunce u Indického Oceánu

DEN 3

Brzy ráno odjezd terénními Land Rovery (4-6 osob na jedno auto) na jih do rezervace Selous Game Reserve (registrována v UNESCO), největší a nejstarší rezervace v celé Africe, ve které jsou k vidění sloni, divocí hyenovití psi, buvoli, hroši nebo krokodýli v počtech větších než kdekoliv jinde v celé Africe. Ubytování v safari kempu Jimbiza Lodge. Odpoledne 2,5 hodinová vyjížďka člunem po řece Rufiji až do západu slunce. Ubytování v luxusních safari stanech. 3 jídla v ceně safari.  


DEN 4

Ráno po snídani odjezd do buše terénními auty, celodenní safari po národním parku s místními průvodci. Večer založení stanového tábora, přenocování v buši. 3 jídla v ceně safari.


DEN 5

Ráno po snídani odjezd do buše na celodenní safari s průvodci. Návrat přes Mtemere Gate do Jimbiza Lodge, kde bude večeře. 3 jídla v ceně safari.

 

Selous Game Reserve, Oct 2013

DEN 6

Ráno po snídani půldenní safari v Land Roveru (nebo dle přání pěší safari), poté oběd v Jimbiza Lodge a následně odjezd zpět směr Dar es Salaam. Večer přenocování v penzionu v rybářské vesnici Mohoro ležící u jednoho z ramen delty řeky Rufiji.

Poznámka: možnost prodloužení pobytu v Selous o 1 den za cenu cca USD 250-350.

 

DEN 7

Odjezd z Mohora směr krajské město Liwale ve vnitrozemí. Těsně za Mohorem končí asfaltová cesta a začíná cesta prašná (písek a jíl). Ačkoliv se jedná asi jen o 270 km, může cesta dle počasí zabrat i celý den. Při včasném příjezdu do Liwale (za světla) krátká prohlídka bývalé německé pevnosti (Boma), večer si na městském tržišti najdeme restauraci a povečeříme chutnou rýži/kukuřičnou kaši s výbornou zeleninou a kuřetem či rybou. Ubytování v penzionu v centru Liwale.

 

DEN 8

Posnídáme opět na městském tržišti (mají zde výbornou kuřecí polévku a čapátí) a vydáme se auty dále směrem do vnitrozemí. Asi 200 m před kruhovým objezdem u německé Bomy zahneme na další prašnou cestu směr Lilombe a čeká nás dnes asi 150 km, kdy budeme z jihu kopírovat hranice národního parku Selous Game Reserve, přičemž cesta může rovněž trvat dle počasí půl dne až celý den. Ve vesnici Kilimarondo se setkáme s místním starostou, abychom si vyjednali povolení kempovat na skále asi 5 km za vesnicí, odkud je úžasný pohled do všech světových stran. Za svitu táborového ohně sledujeme nádherný západ slunce a poté přespíme na rákosových rohožích, které nám zapůjčí domorodí farmáři. Tato část cesty patří díky bezprostřednímu kontaktu s místními mírumilovnými lidmi k velmi silným pozitivním zážitkům. Kempování ve volné přírodě se v Africe bez doprovodu domorodého průvodce, který dokonale zná místní přírodu, silně nedoporučuje (divoká zvěř), ale zde nás za mírný peníz domorodci pohlídají, abychom byli v bezpečí. Většina z nich turistu-bělocha nikdy neviděla a pokud snad někdy ano, tak se jednalo pravděpodobně o nějakého evropského misionáře.


Na skále za vesnicí Kilimarondo, Oct 2013

DEN 9

Ráno pokračujeme se zastávkami ve vesnicích Ngapa (setkání s rodinou Tingatinga z otcovy strany) a Mtonya (možnost koupání v řece Tete) do městečka Nakapanya, kde se setkáme s rodinou Tingatinga z maminčiny strany. Ubytování na zdejší Salvatoriánské misii.

 

DEN 10

Ráno přesun přes Masasi do Chikundi (180 km), kde máme Makondovské řezbářské centrum. V Masasi event. možnost si prohlédnout továrnu na zpracování ořechů kešu. Ubytování na Benediktínské misii Ndanda.


DEN 11

Ráno po snídani možnost navštívit zdejší mši svatou (pokud bude neděle), poté odjezd do Chikundi na kulturní festival. Návštěva místní základní školy, fotbalový zápas, ukázky řezbářského umění, produkce domorodých tanečníků. Oběd na radnici se starostou a radou starších. Přenocování na misii Ndanda.


Makonde Cultural Festival, Chikundi 2013

DEN 12

Po snídani odjezd přes náhorní plošinu Makonde směr město Newala (69 km), odkud je krásný výhled do sousedního Mozambiku. Přes městečko Mahuta zahneme dolů a začneme sjíždět z náhorní plošiny Makonde. Ve vesnici Lipalwe nabereme místního starostu, který nás zavede do rybářské vesnice na březích řeky Ruvuma. Podle stavu vody v řece si uděláme projížďku na loďkách, možná se podíváme i do Mozambiku, který je na druhé straně řeky.

 

DEN 13

Podél řeky Ruvumy po prašné cestě budeme pokračovat do krajského města Mtwara. Zde ubytování v penzionu.

 

V řece Ruvuma a již téměř v Mozambiku...

DEN 14

Přesun auty do Dar es Salaamu (580 km).


DEN 15

Ráno rychlým člunem 1,5–hodinový  přejezd na Zanzibar (centrum města registrováno v UNESCO), ubytování v hotelu. Půldenní prohlídka plantáží, na kterých se pěstuje koření. Koupání v Indickém oceánu. Večeře v hotelu při západu slunce.


Zanzibar, Nov 2013

DEN 16

Prohlídka města, muzeí, koupání v moři. Odpoledne přejezd rychlým člunem zpět do Dar es Salaamu.

 

DEN 17

Odlet do Prahy/Mnichova.

 

Pozn.:

Lze event.. přidat/ubrat 1-2 dny a místo Zanzibaru např. zařadit jednodenní výlet do Bagamoya, bývalého hlavního města Deutsch-Ostafrika (rovněž registrováno v UNESCO).

 

Kontakt na průvodce a organizátora:

Ing. Miroslav Širš, Karla Čapka 39/8, 351 01 Františkovy Lázně

Tel.: +420 602 255 279 nebo +420 774 255 279

www.galerieimpala.cz, www.impala-gallery.com, www.miroslavsirs.com

 

 

 

Copyright 2014 - 2023 © www.miroslavsirs.com