CV

Úvod Životopis

Životopis – Ing. Miroslav Širš

 

Narodil jsem se v roce 1963 v Rýmařově na severní Moravě. Základní školu jsem absolvoval v Břidličné, následně gymnázium v Rýmařově se zaměřením na průmyslovou chemii. V letech 1981 až 1984 jsem absolvoval Vysokou školu báňskou v Ostravě se zaměřením na metalurgii neželezných kovů.

 

Již v těchto dobách coby student/voják základní služby jsem se výrazně zajímal o sport (aktivně i coby organizátor, byl jsem jako divák na ZOH v Sarajevu), samostudium jazyků a cestování (v roce 1987 jsem navštívil Japonsko).

 

V roce 1989 jsem vyhrál konkurs na post specialisty pro rafinaci platinových kovů v Jihoafrické Republice. Práce v nejmodernější rafinérii na světě Precious Metals Refiners nedaleko Rustenburgu (severozápadní Transvaal) pro mě byla dalším velkým impulsem pro jazykové, technické, organizační i cestovatelské aktivity. Spoluzakládal jsem zde např. regionální fotbalovou asociaci, místní fotbalové mužstvo, hodně cestoval a začal se zajímat o africké umění. K dnešnímu dni činí můj celosvětový výčet 48 navštívených zemí na třech kontinentech.

 

V roce 1994 jsem se z JAR vrátil do ČR a začal pracovat jako samostatný překladatel/tlumočník angličtiny a němčiny. Kromě klasických „jednoduchých“ textů se specializuji zejména na technické texty, manuály k obsluze strojů apod. a za uplynulých téměř 20 jsem si získal celou řadu stálých zákazníků po celém světě.

 

V červnu rok 1998 jsem v centru světoznámých Františkových Lázní (kandidát UNESCO) otevřel vlastní kamenný obchod GALERIE IMPALA, který se svým unikátním sortimentem zcela vymyká zavedeným představám o tzv. etno-obchodě. Od samého počátku mám výraznou zpětnou vazbu na domorodé řemeslníky jak ve světě, tak v České republice. V roce 2009 jsem v Chikundi v jižní Tanzanii otevřel řezbářské centrum, podporující místní makondovské umělce. Pořádám kulturní akce, přednášky, expedice do Afriky a vlastní výstavy afrického umění v ČR a Německu (dosud 26 výstav).

 

Díky povaze své práce, kdy kombinuji překladatelství, tlumočení a práci ve svém unikátním kamenném obchodě-galerii, mohu konstatovat, že všechna má hobby jsou zároveň mým povoláním. Každý nový den tedy začínám nabit pozitivní energií.

Copyright 2014 - 2023 © www.miroslavsirs.com